Jak si správně vybrat cyklistickou helmu

Helma na kolo je samozřejmou součástí vybavení každého cyklisty. Její nákup se vyplatí, může Vám zachránit i život!

Poranění hlavy patří mezi nejvážnější úrazy cyklistů, nehoda se může stát skutečně každému. Statistika mluví jasně: 75% úmrtí cyklistů má na svědomí zranění hlavy! A přitom stačí tak málo. Současné přilby jsou nejen pohodlné na nošení, ale díky modernímu designu i skvěle vypadají. Na co byste ale měli při nákupu dát největší pozor? Všechny helmy na trhu musí úspěšně projít bezpečnostními testy. To Vám zaručuje jejich stoprocentní funkčnost.


Pro správný výběr cyklopřilby jsou pro Vás nejdůležitější tyto parametry:

1. technologie výroby

Dle technologií výroby rozlišujeme přilby typu 

Tape-On - tato technologie je nejčastěji používána u dětských přileb. Příkladem je náš model 2603A

- ABS (Glue-On) - velmi častá technologie výrovy, kdy se vnější tvrdá skořepina lepí k polystyrenovému jádru. 

Z našich produktů je takto vyroben juniorský model 2710B nebo dámská přilba RF3.  

In-Mold - jde o novější technologii, při které výrobce vstřikuje polystyrenovou pěnu přímo do připraveného skeletu. Tímto postupem přilba získá nižší hmotnost. Viz model S-41

Double In-Mold - jedná se o stejný postup výroby, jako v případě In-Mold technologie. Rozdíl je však v tom, že zatímco u In-Moldu je skeletem chráněna pěna jen na vrchní části přilby, u Double In-Moldu je přilba zpevněna i ze spodní strany. Je tak o poznání pevnější. Rozdíl je také v designu, jak se můžete přesvědčit u modelu Pro KR4 nebo dámské přilby S112.

Více o jednotlivých technologiích se dozvíte zde.


2. hmotnost přilby

Z příliš těžké helmy by Vás mohlo po jízdě nepříjemně bolet za krkem. Snižování hmotnosti, ovšem ne na úkor bezpečnosti, je jednou z hlavních současných priorit při výrobě přileb. U dospělých se hmotnost pohybuje do 500g. U dětí by neměla přesáhnout 300g.

Obecně platí, že čím více času budete na kole trávit, tím lehčí přilbu byste si měli pořídit. A naopak je zbytečné, pořizovat si drahou a extra lehkou přilbu, pokud víte, že na kolo sednete jen zřídka a na krátkou dobu.  


3. počet a rozmístění děr pro odvětrání

I tento parametr je dobré sledovat v souvislosti s četností a způsobem užití přilby. Aby nebyla ovlivněna bezpečnost přilby, platí, že s narůstajícím počtem otvorů pro odvětrání, narůstá i cena přilby. Pokud budete jezdit pouze rekreačně stačí Vám přilba, která má do 20 otvorů. Čím sportovnější pak Vaše jízda bývá, tím více odvětraná by měla být Vaše přilba.

Stejné je to i s umístěním otvorů, čím sportovnější jízda, tím by Vaše přilba měla mít více otvorů na náběhové (přední) straně a také vzadu, aby proudění vzduchu bylo dostatečně efektivní pro ochlazení Vaší hlavy. 


4. doplňkové vybavení

Z doplňků, které na přilbě můžete nalézt, jsou nejdůležitější:
- štítek (kšilt) - ať už integrovaný, nebo odnímatelný, oceníte jej při jízdě za prudkého slunce, ale ochránit Vás může také před větvemi nebo bahnem.
- reflexní prvky - umisťují se na zadní straně přilby, pro lepší viditelnost cyklisty za šera a za tmy.
- kolečko pro nastavení velikosti - je vždy umístěno vzadu na přilbě a slouží k nastavení velikosti a tedy ke správnému upevnění přilby. Helma musí na hlavě pevně sedět, ale ne ji nepříjemně svírat. Někdy k regulaci velikosti slouží také vyjímatelné vložky. 
- pásek helmy - nesmí škrtit, minimální povolená šířka pásků je 15mm. 
- upínací systém - existuje mnoho druhů, důležité je, aby měl systém bezpečnostní pojistku, proti samovolnému rozepnutí.  


PÉČE O HELMU 

Helmu je nutné vyměnit po každém větším nárazu. Ačkoliv poškození není viditelné, pěna uvnitř může být zdeformovaná a helma by tak při příští vyjížďce už neplnila svoji funkci. Pro jistotu čas od času zkontrolujte skelet, zda v něm není viditelná prasklina způsobená například nevhodným zacházením. Přílbu chraňte před zbytečnými nárazy! Myslete na to, že po 5 – 8 letech ztrácí materiál své původní vlastnosti. Je proto nutné zakoupit helmu novou. Pokud ji používáte často, dojde k opotřebení již okolo třetího roku.Věděli jste, že většina zdravotních pojišťoven podporuje formou příspěvku nákup cyklistické přilby pro děti, mládež a studenty? Ohledně přesných informací o nárokování příspěvku na ochranné prostředky se prosím informujte u Vaší zdravotní pojišťovny.