Jak si správně vybrat lyžařskou přilbu

Nezbytnou součástí každého sjezdaře, ať už vyjede na svah dvakrát do roka, nebo tam tráví každou volnou chvilku, je lyžařská helma. Úrazy hlavy patří vždy k těm nejvážnějším a často zanechávají trvalé následky. A je to právě helma, která dokáže většině z nich zabránit.

Lyžařské helmy se dělí do dvou hlavních skupin dle konstrukce:

1. S PEVNÝMI CHRÁNIČI UŠÍ
Zde zasahuje skelet i přes uši. Výhodou je lepší ochrana oblasti uší. Typickým zástupcem v naší modelové řadě je seniorská helma SK-208.
2. S MĚKKÝMI CHRÁNIČI UŠÍ

Tento typ má skelet jen do úrovně uší. Oblast uší pak chrání měkké chrániče. To dává možnost lepšího odvětrání a zvyšuje komfortnost nošení. Viz například model SK-538


Dále se dají přilby rozdělit dle technologie výroby na:

1. HARD-SHELL

U tohoto typu je vrchní skelet přilepen k polystyrenovému jádru. Příkladem je model SK-517.

2. IN-MOLD 

V případě použití této technologie je vstřikována polystyrenová pěna přímo do připraveného skeletu. Tímto postupem získá přilba nižší hmotnost. V naší nabídce máme z in-moldových přileb například model S-58 nebo dámskou přilbu S-28


Odvětrání přilby:


Vedle tepelné ochrany nabízí naše modely i odvětrávání ve formě otvorů ve skeletu. Někdy i uzavíratelných. Regulace velikosti přilby:

Helma by měla na hlavě pevně sedět, ale současně nesmí nikde tlačit. Některé helmy mají vnitřní prostor regulovatelný. V každém případě doporučujeme helmu zkoušet spolu s lyžařskými brýlemi, které by měly do přilby padnout, aniž by zůstal otvor mezi brýlemi a přilbou, nebo aniž by přilba tlačila brýle nepříjemně na nos. Účelně nasazená helma začíná už 2 cm nad obočím a chrání tak i čelo.


Všechny naše modely jsou opatřeny i úchyty pro pásek lyžařských brýlí.

Pamatujte, po každém silném nárazu je nutné helmu vyměnit, protože skelet již může být porušen!